Pátek třináctého

Pátek. Konečně je pátek. Tenhle týden už se skutečně zdá, že to s tím novým školním rokem myslí vážně. Naštěstí po týdnu utrpení přicházejí dny volna. „Už jen pár hodin a hurá domů.” Přesně tuhle povzbuzující větu jsem si říkal celý den v našem ústavu. Bohužel mé nadšení změnilo zjištění, že je dnes pátek třináctého. Netrvalo ani hodinu než jsem se dozvěděl, že nápisy na parlamentní nástěnku si máme vytisknout na školní kopírce a že mám jen několik dní na to, abych shrnul celé své působení v parlamentu do ročenky. Náhoda?

13

Ačkoliv nejsem nijak extra pověrčivý, toto datum má své kouzlo. Ale proč je právě pátek 13. znamením zla a neštěstí? Jak vlastně vznikla tato pověra? Samozřejmě existuje několik různých teorií. První a nejrozšířenější z nich je ta, že na Velký patek byl ukřižován Ježíš, kterého zradil za 30 stříbrných právě 13. účastník poslední večeře – Jidáš Iškariotský. Druhou teorii zastávají někteří historikové, kteří tvrdí, že v pátek třináctého Eva snědla jablko ze stromu poznání dobra a zla, což bylo shodou okolností stejné datum, kdy začala biblická potopa a aby toho nebylo málo, stejný den kdy spadla babylonská věž. Náhoda?

Já si myslím, že pátku s nešťastným datem se nemusíme bát. Řekl bych, ze spíše naopak. Dejme prostor kreativitě a emocím. Numerologové a astrologové doporučuji, abychom neřešili žádné zásadní otázky a nepodceňovali své vlastní síly. Což samozřejmě není tak lehké, když chodíte na Jarošku. Každopádně, motto pro dnešní den je jasné: „Žádný stres a hlavně být vpoho.“  (#Nostress#Staypositive)